etf fondy investovanie

Ako investovať do ETF fondov

Téma ETF fondov je jedna z najpopulárnejších tém v oblasti investovania za posledné roky. Pre bežného človeka, ktorý si hľadá viac informácií o tom, čo sú ETF fondy a rozmýšľa nad investovaním do ETF fondov môže byť niekedy náročné chápať ich fungovaniu. Preto sme sa rozhodli napísať vám zrozumiteľný obsah na túto tému, aby ste vedeli, ako ETF fondy fungujú a vedeli si objektívne vyhodnotiť, či má pre vás zmysel do nich investovať.

Potrebujete poradiť?

Ak máte otázky investovania do ETF fondov, neváhajte sa na nás obrátiť. Radi vám poskytneme nezáväznú konzultáciu zdarma osobne aj na diaľku.

Čo sú ETF fondy

ETF fondy sú fondy obchodovateľné na burze. Tieto investičné fondy sú vo väčšine prípadov pasívne riadené, čiže sledujú a kopírujú vývoj konkrétneho trhu. Znamená to, že nemajú portfólio manažéra, ktorý aktívne riadi a mení dané portfólio, vďaka čomu majú nízke manažérske poplatky. Investovanie do ETF fondov sa vďaka týmto benefitom celosvetovo považuje za efektívne investovanie.

 

Kopírujú konkrétny trh, napríklad trh 500 najväčších amerických firiem, do ktorých sa investujú peniaze investorov v danom ETF fonde. Čím sa danému trhu darí viac, tým lepšie zhodnotenie majú aj investori investujúci do tohto fondu.

Čo sú indexové ETF fondy?

Prvotne musíme najprv objasniť, čo znamená pojem index. Index je v jednoduchosti istý kôš firiem. Je to istá časť “trhu”, napríklad toho akciového. Tieto časti trhu môžeme členiť podľa lokácie na mape alebo napríklad veľkosti firiem.

 

Bezpochyby najznámejším svetovým indexom je S&P 500. Je to zoznam najväčších 500 firiem v USA. Obsahuje spoločnosti ako napríklad Amazon, Apple, Tesla, Nike či Disney. Takže namiesto nákupu každej z týchto 500 spoločností individuálne alebo tipovania budúcej “strely” si viete rozložiť riziko nákupom indexového fondu. V istom zmysle si viete “kúpiť” najlepšie spoločnosti súčasnosti.

 

Zjednodušene povedané, ak sa jednej spoločnosti prestane dariť, bude vyradená z indexu a nahradí ju v indexe iná. Správnym výberom indexov teda viete vlastniť najkvalitnejšie časti ekonomiky na svete, so všetkými výhodami, ktoré ponúkajú.

História ETF fondov

ETF fondy si investori, či už profesionálni alebo neprofesionálni, majú možnosť zaobstarať približne 20 rokov. V skorých začiatkoch boli používané ištitucionálnymi investormi na vytvorenie sofistikovaných obchodných stratégií, no netrvalo dlho a začali ich využívat samostatní investori a finanční poradcovia. 

 

Prvý ETF fond na svete vznikol v roku 1989 v Kanade menom Toronto Index Participation Fund. Vďaka mnohým výhodám ETF fondov sa dostali rýchlo do povedomia investorov a už v roku 1993 vznikol ETF v USA, kde sa najznámejším produktom stal Spider (pavúk) – Ticker: SPY, ktorý kopíruje  index S&P 500. V roku 2000 sa začali objavovať prvé ETF v Európe, ktoré spadali pod priekopníka iShares. 

 

Od vzniku ETF fondov zaznamenali obrovský nárast a sú jedným z najpopulárnejších produktov v globálnom investičnom odvetví. Globálna hodnota investovaných prostriedkov vo všetkých ETF a ostatných produktoch obchodovaných na burze činí 6,5 trilióna, rozdelených medzi 7 430 produktov.

 

Druhy ETF fondov

Akciové ETF fondy

Tieto fondy obsahujú akcie konkrétnych firiem, pričom ak sa týmto firmám vo vašom určenom časovom období darí, prináša vám to zhodnotenie. A naopak, ak sa týmto firmám nedarí a ich hodnota vo vašom určenom časovom období klesne, takisto klesne aj hodnota vašej investície. Zvyčajne sú tieto fondy pasívne spravované a kopírujú istý index, ktorý určuje ich investičnú stratégiu. Medzi najznámejšie akciové indexy patrí S&P 500Euro Stoxx 50Dow Jones Industrial Average, alebo napríklad MSCI World Index.

Dlhopisové ETF fondy

Fungujú podobne ako akciové fondy, nakupujú sa v nich dlhopisy podľa investičnej stratégie väčšinou podľa daného indexu. Ak má dlhopisový ETF fond stratégiu podľa indexu, ktorý kopíruje štátne dlhopisy, bude tento fond obsahovať len štátne dlhopisy. Okrem štátnych dlhopisov môže dlhopisový ETF fond nakupovať aj korporátne dlhopisy. Dlhopisové ETF ponúkajú rozumnú cestu pre konzervatívnych investorov na diverzifikáciu svojho portfólia, keďže výnosy dlhopisov bývajú menej kolísavé ako akcie.

Komoditné ETF fondy

Sú investované do fyzických komodít ako sú napríklad zlato, striebro alebo ropa. Komoditné ETF sa zvyčajne zameriava na jednu komoditu, ktorú fond môže ale nemusí držať vo fyzickej podobe.

Realitné ETF fondy

Realitné ETF sú takzvané REIT-y, odvodené od “Real Estate Investment Trust”. REIT ETF fond vlastní akcie spoločností, ktoré spravujú nehnuteľnosti.

Výhody ETF fondov

Vyššie výnosy

ETF fondy dosahujú v priemere najlepšie zhodnotenie v porovnaní s inými bežnými investičnými nástrojmi, akými sú napríklad podielové fondy. Je tomu tak preto, lebo drvivej väčšine investorov a portfólio manažérov sa nedarí poraziť výnosom trh z dlhodobého hľadiska, pričom investovanie do ETF fondov je v podstate investovanie do trhu bez zásahov.

Nízka poplatková štruktúra

Vďaka tomu, že ETF fondy sú riadené pasívne obsahujú minimálne manažérske poplatky. Sú tak pre svojich investorov zaujímavejšie, keďže nižšie poplatky prinášajú zároveň aj vyšší čistý zisk. Priebežné náklady sa v ETF fonde môžu pohybovať na úrovni 0,20% ročne, kým klasické podielové fondy majú poplatky na úrovni približne 2% ročne. 

Daňové zvýhodnenie

Po roku držania ETF fondov je ich výnos oslobodený od dane zo zisku, ak ich držanie presiahne 1 rok. Tento faktor ich zvýhodňuje oproti klasickým podielovým fondom a aj vďaka nemu sú ETF fondy atraktívnou investíciou.

Nižšie riziko

ETF fondy majú v zásade nižšie riziko oproti investovaniu do konkrétnych cenných papierov vďaka ich diverzifikácii. Diverzifikácia je rozloženie investície. V rámci fondu sa nakupuje niekoľko stoviek cenných papierov, rôzne rozložených podľa sektorov a geografického hľadiska. Práve preto vašu investíciu minimálne ovplyvní pokles hodnoty jedného cenného papiera alebo pokles nejakého sektora či krajiny.

Bezpečnosť vďaka regulácii EÚ

Väčšina európskych ETF spĺňa najvyššie štandardy ochrany bežných investorov. Táto ochrana je realizovaná prostredníctvom štandardov Európskej únie pre kolektívne investovanie – UCITS.

Reinvestovanie dividend

Táto výhoda sa týka hlavne akciových ETF. Niektoré akcie obsiahnuté vo fonde môžu vyplácať časť zo svojich tržieb investorom vo forme dividend. Ak máte reinvestičný ETF fond, tak za tieto dividendy sa nakúpia ďalšie akcie, čo vám v dlhodobom horizonte prinesie vyššie výnosy. Z tejto výhody benefitujú najviac dlhodobí investori.

Nevýhody ETF fondov

Priveľká ponuka fondov

Ako sa hovorí, niekedy je menej viac a aj preto môže byť veľká ponuka ETF fondov viac na škodu, ako na úžitok. Najmä nezbehlí investori môžu mať problém s tým, že si sami nebudú schopní vytvoriť svoje portfólio a zvolia si nakoniec nesprávne ETF fondy. Pri výbere fondov totiž treba myslieť na viacero kritérií súčasne.

Pasívna správa

Pasívne spravované ETF fondy nevedia reagovať na prudké poklesy trhov. V aktívne spravovaných fondoch môže portfólio manažér prispôsobiť obsah fondu k aktuálnej trhovej situácií a zabrániť tak väčším prepadom. To, do akej miery je ale portfólio manažér skúsený v konkrétnom fonde je ale otázne. Faktom stále zostáva, že väčšina aktívne riadených podielových fondov nedosahuje dlhodobé výsledky pasívnych ETF.

Kedy si vybrať investovanie do ETF fondov?

ETF fondy si odporúčame vybrať pri dlhodobom investovaní. Najčastejšie je využívané pravidelné investovanie do ETF fondov. Najideálnejšou kombináciou v dlhodobom horizonte je jednorazová a pravidelná investícia.

Účely, na ktoré sa akciové ETF najčastejšie využívajú:

Na krátkodobé investovanie, ako na tvorbu finančnej rezervy, vám vedia poslúžiť napríklad dlhopisové ETF, prípadne mix dlhopisových a akciových fondov. V tejto konzervatívnej kategórií máme na Slovensku aj podielové fondy, ktoré môžu byť výnosovo a vlastnosťami taktiež spoľahlivé.

Štúdia: Akciové indexové fondy vs akciové podielové fondy

Je nespočetný počet štúdií, ktoré ukazujú, že pasívne investovanie skrz indexové fondy je efektívnejšie ako aktívna správa bežného podielového fondu. Indexový fond viete navyše lacno kúpiť vo forme ETF fondu a mať tak v dlhodobom horizonte nižšie poplatky a vyššie výnosy.

 

Konkrétne až 79,60% zo všetkých aktívne spravovaných akciových podielových fondov v USA mali v roku 2021 oproti indexovým fondom nedostatočnú výkonnosť. To znamená, že ak ste investovali cez takýto aktívne spravovaný podielový fond, mali ste len 21,40 percentnú šancu urobiť rovnaký alebo vyšší výnos ako indexový fond.

 

V roku 2022 sa “beh o výnos” začne znova, lenže väčšine fondov sa štartovacia čiara posunie dozadu. Je tomu tak aj kvôli vyšším poplatkom, ktoré si účtujú. Šanca dobehnúť indexové fondy je preto každým rokom nižšia a nižšia.

 

V 20 ročnom horizonte (priemerne) 90,61% indexových fondov poráža výkonnosťou aktívne spravované fondy v každej kategórií.

 

Diverzifikácia ETF portfólia – čo to je a prečo je dôležitá?

Diverzifikácia ETF portfólia znamená rozkladanie svojej investície do viacerých možností. Vo svete investícií je extrémne dôležitá. V obdobiach krízy je diverzifikácia v ETF to, čo drží vaše portfólio pred krachom na úplné dno. Vďaka diverzifikácii sú vaše peniaze v menšom riziku straty alebo výrazného poklesu na hodnote.

Máme niekoľko druhov diverzifikácie. Môže to byť napríklad rozkladanie investície medzi viaceré:

Spoločnosti

Čím viac rôznych cenných papierov daný fond obsahuje, tým menej vašu investíciu ohrozí krach alebo výrazný prepad hodnoty jednej spoločnosti. Ak máte investované peniaze v jednej spoločnosti a tá spoločnosť skrachuje, prídete o všetko. Na druhú stranu ak máte investované peniaze v 1 000 spoločnostiach a jedna z nich by skrachovala, vaša hodnota portfólia klesne o zanedbateľnú časť, dokonca by ste si to ani nevšimli.

 

Krajiny alebo oblasti

V ekonomike je bežné, že niekedy sa darí viac jednej krajine, respektíve jednej oblasti a inokedy zas inej.  (Naopak v roku 2021 mali americké trhy pomerne väčší rast.) V dnešnom globalizovanom svete môže byť rozumné diverzifikovať aj z geografického hľadiska.

 

Sektory

Rovnako aj sektorová diverzifikácia je veľmi dôležitá. Znamená to, že neinvestujete napríklad len do technológií alebo len do zdravotníctva ale svoje portfólio rozkladáte do viacerých sektorov. Jednému sa totiž v určitom období dariť nemusí, kým hodnota druhého môže výrazne stúpať.

 

Aktíva

Diverzifikovať medzi jednotlive aktíva je možné skrz vlastnenie viacerých typov ETF – akcií, dlhopisov, komodít, nehnuteľností. Nie všetky aktíva rastú dlhodobo rovnakým tempom, preto nemusí byť nevyhnutné rozkladať svoj majetok do všetkých. Dobre diverzifikované portfólio si vystačí aj s dvoma najpopulárnejšími v ETF svete – akciami a dlhopismi.

 

Ako si nastaviť ETF portfólio?

ETF fondy do portfólia by ste si nemali vyberať na základe toho, čo je trendom v danom roku. Mali by ste si vybrať fondy, ktoré obstoja test časom. Správné je vybrať si fondy, ktoré majú kvalitného správcu, sú dostatočne diverzifikované, zodpovedajú vášmu investičnému profilu a majú nízku nákladovosť.

Kvalitný správca

V našich (klientskych) portfóliach využívame hlavne najväčšieho správcu aktív na svete – Blackrock, preto by sme to odporúčali aj vám. Medzi najväčších správcov ETF patria aj VanguardState StreetInvesco a Charles Schwab.

 

Dostatočná diverzifikácia – rozloženie portfólia do viacerých geografických oblastí, sektorov, či počtu spoločností

Rozumné investovanie do ETF fondov v sebe zahŕňa aj rozumné rozloženie daného portfólia. Neinvestujte len do amerických firiem, iba do niekoľkých desiatok firiem a takisto ani len do firiem z jedného sektora, napríklad technologického. Ideálne spravíte, keď rozložíte svoje portfólio do viacerých geografických oblastí. Ako sa hovorí, nedávajte všetky vajíčka do jedného košíka.

 

Pri správnom rozložení portfólia si zároveň aj minimalizujete riziko poklesu hodnoty vašej investície, pretože pokles hodnoty jednej firmy, jedného sektora či jednej krajiny vás pri správnej diverzifikácii ovplyvní minimálne.

 

Portfólio zodpovedá vášmu investičnému profilu

Ak ste investor, ktorý nevie zniesť riziko výraznejšieho poklesu hodnoty portfólia, nemá žiadne skúsenosti s investovaním a je pravdepodobné, že by činil emočné rozhodnutia, nie je pre vás vhodné nastaviť si agresívnu stratégiu (napríklad 100% akciové ETF portfólio).

Na druhú stranu, ak máte skúsenosti s investovaním, chápete, že so sebou ETF fondy prinášajú aj kolísavosť a možné výrazné poklesy na hodnote (najmä z krátkodobého hľadiska), nemali by ste si voliť konzervatívne alebo vyvážené portfólio, ak chcete investovať dlhodobo.

Potrebujete poradiť?

Ak máte otázky investovania do ETF fondov, neváhajte sa na nás obrátiť. Radi vám poskytneme nezáväznú konzultáciu zdarma osobne aj na diaľku.

Cez akú inštitúciu investovať do ETF fondov?

Na výber máte niekoľko možností ako, respektíve cez akú inštitúciu investovať do ETF fondov. Sú nimi hlavne obchodník s cennými papiermi, banka alebo broker.

 

Vyberať by ste si mali napríklad na základe toho, aký ste typ investora, teda či sa budete venovať svojim investíciam aktívne alebo pasívne. Drvivá väčšina ľudí sa k svojim investíciam stavia pasívne. Nemá čas sa v tejto oblasti denno-denne vzdelávať, preto radšej využije za rozumný peniaz rady poradcu.

Investovanie cez obchodníka s cennými papiermi – o.c.p.

Obchodník s cennými papiermi je akciová spoločnosť, ktorá poskytuje svojim klientom možnosť investovania do cenných papierov. Finanční poradcovia investujú klientske (a svoje) peniaze práve cez túto možnosť.

 

Je dobré si vybrať takého, ktorý je súčasťou Garančného fondu investícií, ktorý chráni majetok investorov do výšky 50 000€. Tento ochranný mechanizmus poskytuje ochranu pred zlyhaním finančnej inštitúcie, nie pred stratou trhovej hodnoty cenných papierov (poklesom trhovej hodnoty investície).

Okrem dodržiavania právnych predpisov sa musia o.c.p. riadiť i tzv. morálnym kódexom, ktorý ustanovuje pravidlá obchodníka vo vzťahu ku klientovi (napr. obchodovanie v záujme klienta, poskytovanie správnych a presných informácií, ochrana klienta pred možnými rizikami).

 

Výhodou je, že investovanie do ETF viete častokrát spojazdniť aj od pár desiatok eur a portfólio si viete rozložiť do rôznych ETF.

 

Sú inštitúcie, ktoré vám vedia poskytovať investičné poradenstvo počas investície skrz poradcu alebo aj také, ktoré vám investičné poradenstvo vám neposkytnú. Dobré je zvážiť, či za zaplatené poplatky vám je poskytované aj osobné poradenstvo, alebo nie. Vo veľkej časti prípadov vám investičné poradenstvo pomôže viac, ako keby ste si investície skladali sami.

 

Našim klientom otvárame investičné účty spravidla cez o.c.p., ktorí spĺňajú kritéria Garančného fondu. Je našou zásadou, že klientom poskytujeme investičné poradenstvo počas celého trvania investície, aby sme sa uistili, že dosiahne svoje ciele. 

Investovanie cez brokera

Broker ako inštitúcia ponúka aktívne obchodovanie s rôznymi investičnými nástrojmi. Brokeri sú primárne určení pre skúsených investorov, ktorí investovaniu chcú venovať značnú časť svojho voľného času. Preto ak nechcete aktívne obchodovať (čo samozrejme neodporúčame žiadnemu investorovi), vyberte si radšej investíciu cez obchodníka s cennými papiermi. Bude to pre vás jednoduchšie prostredníctvom slovenského o.c.p.. 

 

Nevýhodou je aj to, že veľká časť ich príjmov je tvorená z rizikových investičných nástrojov ako sú CFD, na ktorých je drvivá väčšina investorov stratová. Brokeri musia percentuálnu stratovosť účtov verejne zverejňovať, pričom sa zvyčajne pohybuje na úrovni 75%. Nie je teda nezvyčajné, že vám bude broker dávať pravidelne “pod nos” tieto rizikové investície.

 

Niektorí brokeri zasielajú upozornenia o tom, ktoré produkty sú aktuálne “in” a tlačia vás na to, aby ste skúsili aj rizikové investície. Z hľadiska poplatkov je to pre nich výhodné, pričom celú zodpovednosť za svoj účet nesiete plne vy. Aj kvôli tomu sa brokeri neskúseným investorom nemusia vyplatiť. V investovaní stačí jedno zlé rozhodnutie, ktoré vás môže stáť veľa.

 

ETF fondy viete pohodlne nakúpiť u niektorých brokerov, avšak investičné poradenstvo na vašu konkrétnu situáciu by ste tu hľadali márne. Niektorí brokeri nakupujú cenné papiere priamo na vaše meno, iní nie. Čo sa týka transakčných poplatkov, za nákup jedného fondu môže človek zaplatiť aj 10€, čo je pri pravidelnom investovaní do ETF v nižších sumách nepraktické.

 

Bezpečnosť u brokerov spadá väčšinou pod jurisdikciu iného členského štátu a nie pod Garančný fond investícií, takže rozsah ochrany vkladov sa môže líšiť.

Investovanie cez banku

Klasicky všetky banky ponúkajú pre klientov ich aktívne spravované podielové fondy, no niektoré banky ponúkajú okrajovo aj investovanie do ETF fondov. Robia to skôr doplnkovo, pretože majú nižšie marže pri predaji samotných ETF, preto sa ich predajom nechvália. Oveľa radšej vám banky predajú bežné podielové fondy, ktoré majú vyššie priebežné poplatky, spojené so vstupnými a výstupnými poplatkami.

 

V niektorých bankách sa pýšia tým, že vám predávajú ETF fond, pričom ide reálne o fond fondov. Nákupom “fondu fondov” investor nenakupuje priamo ETF, ale ide cez medzikrok. Fondy fondov nakupujú ETF, ale zbytočne investorovi predražujú investíciu zdvojenými poplatkami a zaťažujú ho daňovou povinnosťou, kedže investor neinvestuje priamo do ETF.

Postup investovania – ako investovať do ETF správne?

Spísali sme pre vás základné body ako správne investovať do ETF fondov. Je veľmi dôležité ich dodržiavať jednak preto, aby ste s vašim portfóliom boli stotožnený a vedeli kľudne spávať a takisto aby ste v konečnom dôsledku dosiahli to, čo od investície požadujete.

Zistite, aký ste investor

Podľa toho, ako reagujete na pokles hodnoty vašej investície a aké máte skúsenosti s investovaním by ste si mali vybrať aj tomu odpovedajúce portfólio. Je to najčastejšie buď konzervatívne, vyvážené, dynamické alebo agresívne portfólio. Niektorí, ktorí chcete investovať malú čiastku a špekulovať s rizikovými nástrojmi si môžete zvoliť aj takzvanú hazardnú stratégiu, túto možnosť však neodporúčame.

Určte si investičný cieľ a horizont

Vaša stratégia by sa okrem toho, aký ste investor mala odvíjať aj od dĺžky doby investovania a vášho cieľa. Určte si, čo je váš investičný cieľ, koľko peňazí budete potrebovať a o koľko rokov. Podľa toho si následne viete vypočítať, aké zhodnotenie potrebujete dosiahnuť. Ak vám výpočtom výjde, že potrebujete dosiahnuť zhodnotenie cez 10% ročne, mali by ste prehodnotiť potrebnú nasporenú sumu alebo výšku vkladov. Je nízko pravdepodobné, že budete takéto zhodnotenie dosahovať dlhodobo.

Vyberte si investičnú stratégiu

Podľa bodu 1 a bodu 2 si zvoľte vašu investičnú stratégiu tak, aby vaše portfólio odpovedalo vašej osobnosti a splnilo váš investičný cieľ v danom časovom horizonte. Ak potrebujete zhodnotenie okolo 4% ročne, zvoľte si vyváženú investičnú stratégiu – napríklad portfólio tvorené 50% akciami a 50% dlhopismi. Ak potrebujete zhodnotenie 7% ročne, potrebujete sa porozhliadnuť po dynamických, možno aj agresívnych portfóliách, ktoré sú tvorené 75 až 100% akciovými ETF fondmi.

Začnite investovať

Samozrejme na to, aby ste dosiahli váš investičný cieľ potrebujete začať investovať. Vyberte si pre vás najrozumnejšiu možnosť cez akú inštitúciu investovať a takisto overené fondy s kvalitným správcom a ostatnými vlastnosťami, ktoré sme spomenuli v časti ako si nastaviť investovanie do ETF fondov.

Najčastejšie chyby pri investovaní do ETF fondov

1. Vaše portfólio nezodpovedá tomu, aký ste investor. 

Často sa stretávame s tým, že ľudia majú nastavené ETF portfólio, ktoré nezodpovedá tomu, akí sú investori. Napríklad, že náhle poklesy hodnoty portfólia znášajú náročnejšie, no majú nastavené agresívne portfólio. Alebo naopak, sú ľudia, ktorí riziko znášajú dobre a nereagujú na prepady emočnými výbermi no ich portfólio je príliš konzervatívne a nenaplnia tak ich investičný zámer.

 

2. Nemáte dostatočne diverzifikované portfólio.

Diverzifikácia slúži na rozloženie investície, napríklad do viacerých cenných papierov, viacerých sektorov, mien či geografických oblastí. Znižuje sa tak kolísavosť investície a jej rizikovosť. Pokiaľ nemáte portfólio diverzifikované, je väčšia šanca, že vaša investícia výrazne klesne na hodnote a nedosiahne dlhodobo požadovaný výnos.

 

3. Zvolili ste si fondy bez ochrany. 

ETF Fondy s najvyššou formou ochrany budú mať v názve skratku UCITS. UCITS = undertakings for collective investment in transferable securities. Táto skratka vyjadruje regulatórny rámec, ktorý ak daný fond spĺňa, môže byť predávaný pre retailových klientov v rámci EÚ. Je to v záujme vyššej ochrany bežných klientov.

 

4. Vyberáte si agresívne ETF fondy na krátku dobu investovania.

Veľakrát sme sa stretli s tým, že si ľudia volia na krátku dobu investovania agresívne ETF fondy. Pri investovaní na 2, 4 alebo aj 6 rokov je to nesprávna možnosť a vďaka kolísavosti agresívnych ETF fondov sa môže stať, že po uplynutí doby investovania bude zhodnotenie vašich peňazí oveľa nižšie, ako ste predpokladali. Dokonca v niektorých prípadoch sa môže stať, že budete v strate.

 

5. Odpredávate fondy pred uplynutím daňového časového testu.

Väčšinou sa táto chyba robí vtedy, ak si ľudia menia svoje ETF portfólio, čo znamená, že aktuálne zakúpené fondy odpredávajú a kupujú nové fondy. Často sa pri tomto úkone zabúda na časový daňový test a človek tak musí zdaniť výnosy všetkých cenných papierov, ktoré nakúpil menej než rok dozadu.

Naše tipy a odporúčania k ETF fondom

Ak sa nevyznáte, neinvestujte sami

Neurobte tú chybu, že si neodborne zvolíte portfólio a popálite sa. Ani dom si nestaviate sami ak nie ste stavbár, rovnako by to malo vyzerať aj pri investovaní.

 

Pri výbere portfólia myslite na časový horizont

Ak máte dlhý investičný horizont, napríklad máte 25 rokov a chcete si sporiť na dôchodok, mali by ste si zvoliť akciové ETF v čo najväčšom pomere. Naopak ak máte časový horizont 5 rokov, nemali by ste si zvoliť výlučne akciové portfólio. V dlhodobom horizonte je ETF investovanie jedno z najlepších riešení ako poraziť infláciu a zároveň vaše prostriedky zhodnotiť.

 

Diverzifikujte

Pevne veríme, že investujete s cieľom dosiahnuť zisk. Ak je tomu tak, rozumným rozložením svojej investície v ETF, napríklad do viacerých krajín, aktív a podobne, viete výrazne znížiť svoje riziko.

 

Neriaďte sa všeobecnými odporúčaniami, koľko investovať

Vo všeobecnosti sa odporúča investovať 10% z príjmu, čo je však neaplikovateľné pre väčšinu ľudí, pretože nie každý zarába a míňa rovnako. Vaša finančná situácie je odlišná od iných ľudí, preto by ste mali investovať inú sumu. Ak zarábate viac ako priemer, pravdepodobne si viete odložiť väčšiu sumu.

 

Investujte cez o.c.p.

Ak patríte medzi retailových klientov, investujte cez licencovaného obchodníka s cennými papiermi. Investovať cez brokera by mal len človek, ktorý má s investovaním skúsenosti a chce dlhodobo venovať svoj čas investovaniu. Z nášho pohľadu sa to však neoplatí, pretože štatistiky úspechu sú podobné, ako pri investovaní cez aktívne spravované fondy (preto to nerobíme ani my). Z našej skúsenosti sa drvivá väčšina ľudí správe svojho investovania dlhodobo venovať nebude a preto by mala využívať poradcu a inštitúciu na to určenú.

 

Vyvarujte sa najčastejším chybám

Či už je to zlá voľba inštitúcie na investovanie, nedostatočne diverzifikované portfólio, zvolenie neoverených fondov, odpredávanie fondov pred uplynutím časového daňového testu, výber agresívneho portfólia na krátke obdobie alebo že vaše portfólio nezodpovedá tomu, aký ste typ investora. Všetkým týmto chybám je dobré sa vyvarovať aby ste si maximalizovali vaše zhodnotenie a znížili riziko straty peňazí.
 

Oslovte odborného poradcu

Najlepšie urobíte, ak oslovíte profesionálov v poradenstve. Pripravíme vám ETF portfólio a spoločne budeme pracovať na dosiahnutí vašich cieľov. Spolupráca s nami vám vďaka odborným znalostiam prinesie vyšší výnos pri nižšom riziku.

Potrebujete poradiť?

Ak máte otázky investovania do ETF fondov, neváhajte sa na nás obrátiť. Radi vám poskytneme nezáväznú konzultáciu zdarma osobne aj na diaľku.

Vaše najčastejšie otázky k ETF fondom

ETF fondy sú investičné fondy obchodovateľné na burze. Väčšinou sa ich investičná stratégia viaže na konkrétny index, čo je aj dôvod, prečo ich niektorí ľudia nazývajú indexovými fondami. Investovaním do ETF fondov si viete znižiť investičné riziko a ak si vyberiete najlepšie etf fondy, dosiahnuť aj veľmi zaujímavý výnos.

ETF fondy sú v posledných rokoch najatraktívnejšou investíciou vďaka svojim nízkym poplatkom, daňovému oslobodeniu (pri držaní ETF fondu dlhšie ako 1 rok od nákupu), vysokým výnosom, nižšiemu riziku a aj vďaka ochrane zo strany Európskej Únie.

Dosahujú tak vyššie čisté zhodnotenie ako napríklad podielové fondy alebo akýkoľvek iný bežný investičný nástroj a ponúkajú svojim investorom aj väčšiu bezpečnosť pred spreneverením ich peňazí.

 

Sú najlepšou možnosťou napríklad pre dlhodobé investovanie pre deti, na dôchodok, financovanie kúpy nehnuteľnosti či pre všeobecné dlhodobé budovanie majetku.

Investovať do ETF fondov viete cez obchodníka s cennými papiermi, cez brokera a takisto aj cez niektoré banky. Všetky z nich však fungujú trošku inak a preto by ste si mali zvoliť možnosť, ktorá vám z hľadiska jej vlastností sadne najlepšie. Viac o týchto možnostiach sme vám napísali v sekcii cez akú inštitúciu investovať do ETF fondov.

V niektorých prípadoch áno a v niektorých nie. Daňová povinnosť pri investovaní do ETF fondov funguje na báze časového daňového testu. Pokiaľ máte zakúpené ETF fondy aspoň 1 rok, po ich výbere sú vaše zisky od dane oslobodené. Na druhú stranu, ak máte zakúpené ETF fondy kratšie ako 1 rok a rozhodnete sa vaše podiely odpredať, budete musieť výnos zdaniť 19-percentnou, respektíve 25-percentnou daňou zo zisku. V tomto prípade netreba zabudnúť ani na odvod do zdravotnej poisťovne vo výške 14 alebo 7 percent.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že áno. Investovaním do ETF fondu oproti nákupu jednotlivých akcií výrazne znižujete podstupované riziko. Miera rizika taktiež záleží od toho, aké ETF si zvolíte. Nie všetky ETF fondy sú si rovné, preto je dôležité vedieť, ako investovať do ETF správne. Pre bežného investora je zložité vyznať sa v detailoch fondov, preto sa odporúča vyhľadať pomoc odborníka.

Investovanie môže mať svoje riziká a nezaručuje výnosy. Výber vhodného spôsobu investovania závisí od individuálnych potrieb a finančnej situácie každého jednotlivca. Pred investovaním by ste mali starostlivo preskúmať všetky dostupné možnosti a poradiť sa s odborníkmi.

Daniel Varga

Som finančný profesionál s viac ako štvorročnými skúsenosťami v odvetví a spravujem portfólio cez 800,000€ v investíciach. Vďaka dôslednému čítaniu a vášni pre financie si neustále rozširujem prehľad o najnovších trendoch a overených stratégiach. Môj blog sa zameriava na demystifikáciu financií tým, že ponúka dobre preskúmaný a dostupný obsah, poskytuje čitateľom praktické rady a použiteľné poznatky. Svojim klientom pomáham robiť informované rozhodnutia a dosahovať ich finančné ciele.

Potrebujete poradiť? Zanechajte nám správu