ochrana pred inflaciou

Ako najlepšie ochrániť peniaze pred infláciou?

Najmä v roku 2023 môžete vidieť, ako dokáže inflácia znehodnotiť peniaze. Ceny sa zvyšujú a Slováci majú stále miliardy eur na bežných alebo sporiacich účtoch v banke. Dozviete sa, aký vplyv má inflácia na vaše úspory a ako ich najefektívnejšie chrániť, aby si udržali ich reálnu hodnotu.

Potrebujete poradiť?

Ak máte otázky ohľadom ochrany peňazí pred infláciou, neváhajte sa na nás obrátiť. Radi vám poskytneme nezáväznú konzultáciu osobne alebo na diaľku.

Čo je inflácia a ako funguje?

Inflácia je miera poklesu hodnoty peňazí. Je to väčší alebo menší pokles kúpnej sily danej meny v čase. Väčšinou je určená percentuálne na základe toho, ako rastú ceny v ekonomike. V eurozóne sa určuje na základe harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien.


Pre ilustráciu, medziročná inflácia vo výške 10% znamená, že za tovar a služby, ktoré ste pred rokom kúpili za 1 000€, dnes zaplatíte 1 100€. Taktiež to znamená, že ak máme na účte 5 000€, môžete si za tieto peniaze kúpiť rovnaké množstvo tovarov a služieb, ako ste si mohli pred rokom kúpiť za približne 4 500€.

Aký má inflácia vplyv na vaše úspory?

Dnešných 10 000€ má rovnakú hodnotu ako 6 992€ v roku 2009. To znamená, že za 6 992€ ste si vtedy vedeli kúpiť to isté, čo dnes za 10 000€.

 

Presne taký efekt má inflácia na vaše peniaze. Na účte máte rovnaký počet peňazí, ale všetko ostatné v ekonomike stojí viac, takže si toho za rovnakú sumu kúpite menej.

 

Priemerná ročná inflácia od prechodu Slovenska na euro (2009) je stále pod 3% ročne, avšak krátkodobá inflácia je výrazne vyššia. V roku 2022 bola inflácia 12,8% ročne, čo znamená, že na ochranu peňazí pred infláciou je najvyšší čas. Ak nemáte svoj majetok rozumne investovaný, inflácia má na vás najväčší dopad. Problémom je, že veľa Slovákov drží väčšiu sumu peňazí na bežných účtoch, sporiacich účtoch a podobných sporeniach. Tie bohužiaľ svojim úrokom nie sú spoľahlivou ochranou peňazí pred infláciou.

Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou?

Pre vás ako sporiteľa je inflácia ako tichý zabijak. Tichý preto, lebo ju reálne nevidíte a zabijak preto, lebo zabije reálnu hodnotu vašich peňazí. 


Jediný spôsob, ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou je mať ich rozumne zainvestované. To, ako by ste mali svoje peniaze investovať záleží od rôznych faktorov ako výška investície, časový horizont, váš vek, doterajšie skúsenosti s investíciami a iné. Vaša finančná rezerva by mala byť inak investovaná ako napríklad sporenie na dôchodok

Varianty ochrany pred infláciou

Konzervatívne investície

Mali by slúžiť na ochranu hodnoty vášho majetku. Konzervatívne zhodnocovanou investíciou by mala byť napríklad vaša finančná rezerva, ktorá má slúžiť ako bezpečnostný padák v neočakávaných situáciách. Cieľom konzervatívnej investície je svojim výnosom ochrániť peniaze pred infláciou. Tieto investície môžu byť napríklad tvorené dlhopismi alebo nehnuteľnosťami.

Vyvážené investície

Medzi vyvážené investície patrí zvyčajne mix konzervatívnych a dynamických cenných papierov, aby sa dosiahol istý “zlatý stred”. Môžu byť lepšie pre ľudí, ktorí majú viac prostriedkov, nepotrebujú ich v dohľadnej budúcnosti použiť, no chcú o niečo vyššie zhodnotenie ako poskytuje konzervatívne investovanie. Vyvážení investori zároveň nechcú podstupovať väčšie výkyvy trhu.

Dynamické investície

Z dlhodobého hľadiska sú dynamické investície najviac výnosné. Najlepšie ochraňujú investorov pred infláciou a zároveň a budujú investorom majetkok. Medzi najznámejšie dynamické investície patria napríklad akciové ETF fondy, alebo akciové podielové fondy.

Potrebujete poradiť?

Ak máte otázky ohľadom ochrany peňazí pred infláciou, neváhajte sa na nás obrátiť. Radi vám poskytneme nezáväznú konzultáciu osobne alebo na diaľku.

Ochrana pred infláciou – sporenie vs investovanie

Hoci sporenie a investovanie môžu byť v hovorenom jazyku synonymá, v praxi nemajú rovnaký význam. Sporenie ako také znamená odkladanie, alebo “hromadenie” peňazí. Investovanie je výmena peňazí za nejaké aktívum, ktorého hodnota rastie, s cieľom dosiahnuť výnos.

 

Ak chránite pred infláciou 10 000€ v sporení

Sporíte ich pravdepodobne na bežnom účte alebo sporiacom účte. Peniaze vám na bežnom alebo sporiacom účte nič nezarábajú, takže ochrana pred infláciou je tým pádom nulová. Aktuálnym tempom inflácie kúpite za rovnakých 11 000€ to, čo by ste kúpili pred rokom za 10 000€. Dlhodobým tempom inflácie prichádzate o cca 250€ každý rok. O 10 rokov vaše portfólio reálne nevyrastie, práve naopak, zníži sa na hodnote kvôli inflácii. Máte rovnakých 10 000€, len za nich viete kúpiť produkty a služby v menšej hodnote.

Ak chránite pred infláciou 10 000€ investovaním

a) konzervatívne, s výnosom 3% ročne

Pri konzervatívnej stratégii ide skôr o zachovanie hodnoty peňazí. Je to presne to, čo by ste mali od konzervatívnej investície očakávať, takže nemôžete rátať s vysokými výnosmi. O 10 rokov by vaše portfólio vyrástlo pri zhodnotení 3% ročne na 13 439€, čím sa síce zvýši, ale po započítaní inflácie sa nevytvorí takmer žiadna pridaná hodnota. Príkladom konzervatívnej investícíe môže byť finančná rezerva.

 

b) dynamicky, s výnosom 7% ročne

Dynamické investovanie je spojené s vyšším rizikom, častejšími prepadmi a nárastmi hodnoty vašich peňazí. Z dlhodobého hľadiska vám však prinesie vyšší výnos, stačí prostriedky iba nechať “dozrieť”. O 10 rokov môže vaše portfólio vyrásť týmto spôsobom na 19 671€. Tieto investície môžu mať výnos aj 8, 9, či 10% ročne, vy by ste ale pre istotu mali počítať s triezvymi 7%, aby ste si svojimi výpočtami nespôsobil škody pri naplnení investičného cieľa. Príkladom dynamického investovania môže byť investovanie na dôchodok.

Naše tipy a odporúčania k ochrane pred infláciou

Vytvorte si dostatočnú finančnú rezervu

Ak ešte nemáte úspory, ktoré by ste chceli pred infláciou ochrániť, je na čase si ich začať tvoriť. Pravidelným odkladaním každý mesiac sa za niekoľko mesiacov viete dostať k peknej sume, ktorú viete využiť ako železnú rezervu v potrebných prípadoch.

 

Väčšiu sumu peňazí odložte na bezpečné miesto

Nemyslíme tým bežný účet v banke a ani sporiaci podúčet. Vytvorenú finančnú rezervu potrebujete investovať, napríklad do konzervatívneho investičného nástroja, ktorý vám prinesie zhodnotenie 2 až 3% ročne. Z dlhodobého hľadiska tak výnos vykryje výšku inflácie a vám zostane reálna hodnota nasporených peňazí.

 

Poraďte sa s nami

Vieme, že potrebujete mať vašu finančnú rezervu ochránenú pred infláciou, rýchlo dostupnú a zároveň nízko rizikovú a nekolísavú. Keďže sa vyznáme na investičnom trhu, vieme vám predstaviť aké máte možnosti, ktoré spĺňajú tieto parametre a tak ušetríme vaše starosti a ochránime vás pred výberom toho nesprávneho produktu.

Potrebujete poradiť?

Ak máte otázky ohľadom ochrany peňazí pred infláciou, neváhajte sa na nás obrátiť. Radi vám poskytneme nezáväznú konzultáciu osobne alebo na diaľku.

Vaše najčastejšie otázky k ochrane peňazí pred infláciou

Je dosť ťažké predpokladať infláciu v dlhodobom horizonte, cielená inflácia je vrámci eurozóny 2% ročne. V krátkodobom horizonte sme mali možnosť vidieť, že vplyvom covidu sa ekonomiky obávali opaku inflácie, čiže deflácie. Inflácia sa teda aj v krátkej dobe môže rýchlo zmeniť.

Príliš vysoká alebo príliš nízka inflácia sa vo všeobecnosti považuje za zlú pre ekonomiku. Mnohí ekonómovia obhajujú miernu úroveň inflácie okolo dvoch percent ročne.

Ochrániť svoje peniaze pred infláciou môžete rozumným investovaním. Napríklad – dlhodobá inflácia na Slovensku od zavedenia Eura je na úrovni 2,50%. Správnym investovaním teda viete cieliť vyššie zhodnotenie, ako je dlhodobá úroveň inflácie a ochrániť tak svoje peniaze pred znehodnotením .

Cválajúca inflácia je tá, ktorá má už dve číslice, čiže inflácii od 10% vyššie sa hovorí cválajúca.

Za hyperinfláciu sa považuje inflácia vyššia ako 1 000%.

Investovanie môže mať svoje riziká a nezaručuje výnosy. Výber vhodného spôsobu investovania závisí od individuálnych potrieb a finančnej situácie každého jednotlivca. Pred investovaním by ste mali starostlivo preskúmať všetky dostupné možnosti a poradiť sa s odborníkmi na financie.

Daniel Varga

Som finančný profesionál s viac ako štvorročnými skúsenosťami v odvetví a spravujem portfólio cez 800,000€ v investíciach. Vďaka dôslednému čítaniu a vášni pre financie si neustále rozširujem prehľad o najnovších trendoch a overených stratégiach. Môj blog sa zameriava na demystifikáciu financií tým, že ponúka dobre preskúmaný a dostupný obsah, poskytuje čitateľom praktické rady a použiteľné poznatky. Svojim klientom pomáham robiť informované rozhodnutia a dosahovať ich finančné ciele.

Potrebujete poradiť? Zanechajte nám správu