Kde a ako je najvýhodnejšie investovať na dôchodok?

01.31.2024 o 14:44

Dobrý deň,

mám 28 rokov a momentálne pracujem ako SZČO s minimálnymi odvodmi, kvôli čomu nebudem mať vysoký dôchodok od štátu. Kde a ako je najvýhodnejšie investovať na dôchodok?

Ďakujem pekne.

Zdravím.

Najlepšie je na dôchodok investovať do dlhodobých investičných nástrojov, keďže máte len 28 rokov. Dlhodobé investičné nástroje sú dynamické alebo agresívne fondy, napríklad podielové alebo ETF.

Rozdiel medzi podielovými a ETF fondmi je najmä v tom, že ETF majú spravidla nižšie poplatky, pretože pasívne kopírujú vývoj trhu (ak trh rastie, rastie aj fond), pričom podielové aktívne riadi portfólio manažér, ktorého treba zaplatiť. Takisto sú ETF oslobodené od dane zo zisku po 1 roku, pričom podielové fondy podliehajú dani 19% stále. Celkovo 9 z 10 ETF fondov poráža v čistom výnose podielové fondy, kvôli čomu sa do nich viac oplatí investovať.

Viete tam docieliť zhodnotenie pokojne aj 8-10% ročne, vďaka čomu sa už pri nižších sumách viete na dôchodok kvalitne pripraviť. Odporúčame si takisto prečítať náš článok na tému ETF fondov, kde nájdete všetky potrebné odpovede: https://relyon.sk/blog/investovanie-do-etf-fondov/