Answer to Question #10730

RelyonAnswer to Question #10730

Answer to Question #10730

Zdravím.

Najlepšie je na dôchodok investovať do dlhodobých investičných nástrojov, keďže máte len 28 rokov. Dlhodobé investičné nástroje sú dynamické alebo agresívne fondy, napríklad podielové alebo ETF.

Rozdiel medzi podielovými a ETF fondmi je najmä v tom, že ETF majú spravidla nižšie poplatky, pretože pasívne kopírujú vývoj trhu (ak trh rastie, rastie aj fond), pričom podielové aktívne riadi portfólio manažér, ktorého treba zaplatiť. Takisto sú ETF oslobodené od dane zo zisku po 1 roku, pričom podielové fondy podliehajú dani 19% stále. Celkovo 9 z 10 ETF fondov poráža v čistom výnose podielové fondy, kvôli čomu sa do nich viac oplatí investovať.

Viete tam docieliť zhodnotenie pokojne aj 8-10% ročne, vďaka čomu sa už pri nižších sumách viete na dôchodok kvalitne pripraviť. Odporúčame si takisto prečítať náš článok na tému ETF fondov, kde nájdete všetky potrebné odpovede: https://relyon.sk/blog/investovanie-do-etf-fondov/

Jakub Vojčik

Som finančný sprostredkovateľ, ktorý si zakladá na kvalitnom vzťahu s klientmi. Mojou prioritou je, aby sa ľudia v mojej prítomnosti cítili dobre a aby sme si vybudovali vzájomnú dôveru, vďaka čomu im pomôžem efektívne chrániť a budovať majetok. Špecializujem sa na oblasť hypotekárnych úverov a životného poistenia.

Potrebujete poradiť? Zanechajte nám správu